Tiskové zprávy

Podvodník se vydával za pražského šéfa GIBS

3. prosinec 2020
Nejméně od února 2019 do října 2020 jednapadesátiletý muž z Prahy společně se dvěma společníky zajišťovali cizincům různých národností vyřízení českého státního občanství, pobytu na území ČR či jeho prodloužení. Za jedno vyřízení požadoval hlavní aktér až statisíce korun. O všech těchto praktikách věděla i jeho přítelkyně zařazena na Ředitelství služby cizinecké policie jako policistka a tuto skutečnost neoznámila.

Obviněný muž vystupoval ve zjištěných čtyřech případech jako vysoce postavený příslušník GIBS nebo policista, kdy zajišťoval prvotní kontakt s cizinci, předložil jim falešné žádosti v listinné podobě a následně od nich přebíral finanční hotovosti. Dva společníci se pak vydávali za policisty ostravské cizinecké policie, kteří pobyt na území ČR měli zařídit. Pro větší důvěryhodnost se několika osobních schůzek s cizinci účastnila jeho přítelkyně – policistka, kterou uváděl jako svou manželku. Prokazoval se průkazem veterána policie, který vydával za služební průkaz generální inspekce nebo policie a dále pistolí, kterou prezentoval jako služební (viz přiložené fotografie).

Prozatím bylo zjištěno, že od cizinců v hotovosti převzal přes 400 tis. Kč. V rámci domovních prohlídek byla zajištěna pistole, průkaz veterána policie, formuláře k zajištění pobytu a přes 800 tis. Kč v hotovosti. V současné chvíli naši inspektoři ustanovují další poškozené, je tedy pravděpodobné, že se způsobená škoda ještě navýší.

Proti třem mužům je zahájeno trestní stíhání z přečinu podvodu a v případě prokázání viny jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. U hlavního aktéra je v současné době vedeno vazební vyšetřování.

Proti policistce je zahájeno trestní stíhání z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a v případě prokázání viny jí hrozí až pětiletý trest odnětí svobody a zákaz činnosti.kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Ke stažení:
Download this file (dokumenty.jpg)Dokumenty3331 kB
Download this file (hotovost.jpg)Hotovost3331 kB
Download this file (pistole.jpg)Pistole1375 kB
Download this file (průkaz.jpeg)Průkaz204 kB

kontakty

  • Telefon - 974 839 734
  • E-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Datová schránka - ID: v7m7926

Informační servis

Vyhodnocení zákroku Policie ČR při demonstraci na Staroměstském náměstí ze dne 18. října 2020

18. leden 2021

Pražský policista drogovým dealerem

11. prosinec 2020

Podvodník se vydával za pražského šéfa GIBS

3. prosinec 2020

Policejní instruktor zvýhodňoval dodavatele a soutěžitele v rámci veřejných soutěží

24. listopad 2020
© 2020 Generální inspekce bezpečnostních sborů, všechna práva vyhrazena
RSS feed